Asıl kazanç, hizmete aktarılan kazançtır...
"Muhtaç olana ekmek vermek yerine balık tutmayı öğretin, o kendi hayatını kazanır" sözü belirleyici oldu benim için. Birisine ekmek verirsiniz ama ertesi gün yine aynı durumla yüz yüzedir. Verdiğiniz ekmek altın tabakta bile olsa ertesi gün yine acıkacak ve yine muhtaç olacaktır. Ancak onu eğitirseniz, koluna altın bilezik takarsanız yani zanaat öğrenirse bir daha o duruma düşmez.

Dünya ülkelerine bakıyorum okuma yazma oranı yüzde yüzlere yaklaşırken bizde ise okul çağına gelmesine rağmen hala okul yüzü görmeyen çocuklar var. Bir çok köyümüzde okul yok. O köylerde yaşayan insanların balık tutmayı öğrenmeleri bu durumda mümkün değil.

"Oku' diye başlıyor kutsal kitabımız. Okumak bu kadar belirleyici olmasa Yüce Allah kitabına o emirle başlasın ki.

"Hayatta en hakiki mürşit ilimdir" diyor Atatürk. Muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak için bize yol gösterecek olan bilimin aydınlığıdır. Onu yayacak olan da okuldur. Daha adını bile yazamayan yaşını başını almış kişilerle karşılaşınca çok üzülüyorum, onların çocuklarının da aynı durumda olmaması için , o çocukların da bilimin aydınlığına kavuşması ve başta ailelerine, milletine, devletine yararlı birer birey olmaları için yardımcı olmak istiyorum. Bir zamanlar her şeyi devletten beklememek düşüncesiyle "Kendi okulunu kendin yap" kampanyası başlatılmıştı. Okul yaptırma girişimleri, ülkemizin ve insanımızın geleceğ iiçin belirleyici. Ben o inançla elimden geldiğince gücüm oranında eğitime destek olacağım.

Tüm çabamız ülkemizin her karış toprağına, her insanına hizmet götürmek, istihdam ettiğimiz insanları gelişmeler ışığında eğitimden geçirmek ve daha güler yüzlü, daha kaliteli, daha güvenli hizmet vermelerini sağlamak, mesleki yeterliliğe sahip ahlaklı ve maddi yeterliliği olan kişileri istihdam etmek ve yetiştirmek verdiğimiz hizmetin çok daha yaygınlaşmasını sağlamak ve çok daha üst düzeye çıkarmak ve her alana yaymak.

Samsun Gıda da bu çabamızın bir parçası. Yıllardır değişik alanlarda verdiğimiz hizmet kervanına bir yenisini daha eklemenin mutluluğu içindeyiz.

GALİP ÖZTÜRK